Jak se říká, pionýři většinou skončili probodení indiánským šípem nebo v bolestech umírali na malárii. Historii nakonec píšou vítězové a v tu chvíli je už jedno, kdo byl první.
To je dobré si uvědomit, pokud jako startup rozjíždíte zcela nový koncept nebo niku, kde jste skutečně první a váš obchodní model se zatím v praxi nikde objektivně neprokázal. Pokud váš startup „pouze“ kopíruje Uber, Kickstarter nebo Groupon apod., tak do této kategorie nepatříte (o tom zase jindy).
Při rozjezdu nového projektu se psychicky ocitnete v úplně jiné časové dimenzi, kde den trvá sekundu a minulý týden se vám zdá měsíce vzdálený. Ať děláte, co děláte, máte pocit, že jedete příliš pomalu – novou konkurenci vidíte za každým rohem a děsíte se toho, že vás předběhnou. Budete až druhý. Ach dobrý bože! Sami si tak zbytečně vytváříte virtuální tlak, který vám tak akorát kalí mysl a priority.
Pravda je, že vaše obavy jsou oprávněné – žádná kaše se ale nejí tak horká, jak se uvaří, a místo paniky je dobré zachovat rozvahu a fokus. Vše vyžaduje svůj čas a věřte mi, že zkratky nefungují – u vás, ani u vaší nově vzniklé konkurence. V tomto raném stádiu, než se váš unikátní obchodní koncept prokáže, to může a bude trvat i několik let. Pro ostatní jste pořád jen „exot“, byť se už o vás mluví a píše po celém světě. Na pověstné hokejky nyní zapomeňte.
Má osobní zkušenost je, že pokud váš nápad stojí za to a budete to dělat dobře, pak útok konkurence můžete realisticky čekat v několika vlnách. Podle toho je nutné nastavit priority.
První vlna „kopíráků“ budou zpravidla jen naivní oportunisti, těch většinou není třeba se bát, protože se do všeho vrhají bezhlavě a za chvíli jim dojde dech a inspirace, zatímco skuteční konkurenti vás pozorně sledují a vyčkávají na vhodnou chvíli. Teď je pro vás klíčové nesplašit se, nasadit si jako koník klapky na oči a soustředit se jen a pouze na svého zákazníka, jeho peněženku a pochopení svého produktu. Maximálně zjednodušujte a ubírejte. Nechte svět, ať se točí, a místo dobývání celé Ameriky se nyní zaměřte na získání „jen Bostonu“. V této fázi držíte kormidlo v ruce vy – tak ho předčasně nepouštějte.
Pro úspěšné proplutí první vlnou potřebujete (kromě chladné hlavy, fokusu a trochy štěstí) nabrat cenná data a znalosti, reference, cashflow, pochopit esenci svého marketingu a provozu, a v řadě prohraných bitev zocelit špičkový útočný tým. Musíte dozrát. Musíte přestat věřit na pohádky.
Důležitá je až druhá vlna, která nastane ve chvíli, kdy svým budoucím konkurentům jasně prokážete životaschopnost svého business modelu – tj. že váš nápad už funguje také mimo laboratoř, PR a snový svět zubničkové víly. Nyní teprve začne ten pravý závod, protože vaše konkurenty budou většinou tvořit lidé, kteří jsou dobří ve zlepšování cizích nápadů.
Na tuto konkurenci jste ale nyní připraveni, protože jste již prokázali alchymistickou schopnost spojení vizionářské kreativity s přízemní exekucí. Máte již o co se opřít a to nyní zúročíte. Teprve teď má smysl škálovat křivku své vytoužené hokejky. Z Bostonu se rozšířit na celý Massachusetts, pak další stát, pak celé východní pobřeží a nakonec vyhrajete celou Ameriku a s ní i celý svět – postupně – ne najednou.